Byggnationer i området

av | dec 6, 2016 | Styrelsen | 0 Kommentarer

illustration-talluddsvagen-1Ett bostadskvarter vid Talluddsvägen i Björknäs ska kompletteras med ytterligare flerbostadshus som rymmer cirka 50 lägenheter.

Förslaget till detaljplan är utställt för samråd under tiden 15 november – 16 december på Nacka Stadshus, i Nacka Forum och Biblioteket Orminge.

När samrådsperioden är över sammanställer kommunen synpunkterna och bearbetar planförslaget.

I korthet föreslås tre nya flerbostadshus i tre till fem våningar med totalt cirka 50 lägenheter som fastighetsägaren avser att upplåta med hyresrätt. Husen placeras och utformas med hänsyn till naturvärden och befintlig bebyggelse. Taken ska vara vegetationsklädda för att passa in med naturmarken och för att ta hand om regn- och smältvatten som hamnar på taken.

Planen syftar även till att tillgodose nuvarande och tillkommande behov av parkeringsplatser för bil och cykel. Busshållplatsen Gundersberg ska breddas.

Läs gärna mer på Nacka Kommuns hemsida så ni vet vad som händer i området.

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Kontakt
Enklaste sättet att nå föreningen är på info@lillabjorknas.se
Telefonnummer finns på styrelsens sida här.

Gör som 181 andra, prenumerera du med.